Tapa Vabadussõja mälestusmärk
Raudjuur tähistab Eesti võitu Vabadussõjas (1918-1920) ning märgistab Eesti sajanditepikkust võitlust vabaduse nimel. Sidudes endas paganliku mälestustalituse, metsa tähtsuse turva- ja puhkepaigana ning soomusrongide materiaalsuse kaasaegses võtmes, mälestab kavand vabaduse nimel võidelnuid ja hukkunuid, kelle vaprus viis esimest korda eesti rahva pikas ajaloos omariikluseni.
Kuigi soomusrongid mängisid märgilist rolli Vabadussõja suunamisel, soovime meenutada inimesi, kes neid masinaid vankumatult juhtisid. Selle asemel, et mälestada Vabadusvõitlust läbi sõjatehnika ja masinvärgi, mälestame inimesi ning seda kultuuri, maad ja pärandit, mille nimel nad võitlesid. Eesti rahvuskultuuriline ärkamisaeg mängis suurt rolli vabadusvõitlejate motivatsiooni kujundamisel ning andis usku eesti kultuuri autonoomiasse. Mälestusmärk on pooleks raiutud hingedepuu, mis tähistab vabaduse nimel hukkunute liiga vara katkenud eluteed. Järgides Vana-Eesti traditsiooni, kus mälestusrongkäigul lõigati teele jäänud puudele ristid, on mälestusmärki lõigatud seitseteist risti, millest õhtul hõõguv valguskuma mälestab seitseteistkümmet nii Tapast pärit kui Tapas langenud hinge.
Nagu soomusrongid olid sajanditaguse tehnoloogilise arengu tippmark, näitlikustab kaasaegne kõrgtehnoloogiline metallikäsitlus Eesti innovatsiooni ja edasivaatavuse olulisust vabaduse kandjana. Raudjuur tähistab Vabadussõjas võidelnud sõdurite visadust ning laiemalt eesti rahva vabadusetahte sügavust. Eesti ühiskonna juured on tavainimesed, kes kaitsevad meie riigi vabadust. Mälestusmärgi püstitamine täna ei ole oluline vaid eelnevate põlvkondade vabadusvõitluse austamiseks, vaid igapäevaseks meenutuseks, et vabadus on habras ja püha. Hingedepuu hele hõbedane toon tähistab uut lootust ning vaba ja helget tulevikku.
Tapa, Estonia
2024
Competition, I prize
Location
Date
Status